زمانی که مت جونز قبل از 20 سالگی دو بار رباط صلیبی خود را پاره کرد، هر امیدی برای حرفه ای به عنوان یک ورزشکار نخبه از پنجره بیرون رفت.

خوشبختانه برای او، آستر نقره درست جلوی چشمانش بود. صنعت برای همیشه با او قطع نشد.

او توضیح می دهد: “در دوره دوم بهبودی، شروع به خواندن در مورد تغذیه کردم، زیرا تحت درمان فیزیوتراپیست ها، مربیان قدرت و آمادگی بودم و حتی با روانشناسان صحبت می کردم، اما هیچ کس به من نگفت چه بخورم.” اسکای اسپورت.

بعد از آن متوجه شدم که وزنم خیلی سریع افزایش می‌یابد، زیرا در حالی که با عصا بودم، از مصرف انرژی بسیار بالا به مصرف انرژی بسیار کم می‌رفتم.

“من مجذوب تاثیر تغذیه بر سلامتی، عملکرد، ریکاوری و آسیب نیز شدم. در آن روزها – حدود 15 سال پیش – تغذیه ورزشی واقعاً یک چیز نبود، بنابراین من در مقطع کارشناسی در رشته علوم ورزشی ادامه دادم. که نسبتاً گسترده و عمومی بود، و سپس در رشته علوم تغذیه به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرداخت، زیرا آن مدرک علوم ورزشی واقعاً نشان داد که تغذیه ورزشی چیزی است که من به آن علاقه مند بودم.”

چلسی قهرمان WSL شد
تصویر:
چلسی اوایل امسال برای سومین فصل متوالی عنوان قهرمانی WSL را به دست آورد

جونز از آنجایی که در دهه گذشته برای خود شهرتی ایجاد کرده است، در برزیل، امارات، عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا کار کرده است، اما از تابستان 2019، نقش خود را به عنوان اولین متخصص تغذیه ورزشی تیمی وستهام متعادل کرده است. نقش مشاوره مشابه با زنان چلسی.

در هر یک از سه فصل از آن زمان، آبی های اما هیز عنوان قهرمانی سوپر لیگ زنان را به دست آورده اند، بنابراین ناگفته نماند که کار تا کنون راه قابل توجهی برای کمک به این موفقیت داشته است.

همانطور که گفته شد، او اعتراف می کند که وقتی بارت کابرگ، رئیس سابق اجرا، این نقش را به او پیشنهاد کرد، او آن را “خیلی خارج از منطقه راحتی من” دید.

او می گوید: «این یک منحنی یادگیری بزرگ بود. «عناصر فرهنگی و عناصر مالی در آن زمان تأثیر زیادی بر عملکرد روزانه باشگاه و توانایی من در تأثیرگذاری بر چیزها داشتند.

لطفاً از مرورگر کروم برای پخش‌کننده ویدیویی در دسترس‌تر استفاده کنید

فصل 2022/23 WSL از شنبه 10 سپتامبر آغاز می شود

به عنوان مثال، در وستهام، من تعامل روزانه خود را با سرآشپزها و شرکت های مکمل بدیهی تلقی کردم. در چلسی، آنها سرآشپز اختصاصی ندارند و بودجه مکمل کمتری دارند، بنابراین در مرحله اولیه، همه چیز به این موضوع مربوط می شد. آموزش، زیرا دختران باید بدانند که در زمان دوری از باشگاه چه کاری باید انجام دهند، از نظر غذا و تغذیه.

«وقتی با زنان کار می کنید، چرخه قاعدگی باید به فکر شما نیز بیاید.

من خیلی خوش شانس بودم که در کنار جورجی بروینولز کار کردم، که مدیر شرکتی به نام Orreco است. او دکترای خود را در مورد تأثیر بر عملکرد و تأثیر فیزیولوژیکی چرخه قاعدگی گرفت. او کنترل همه این عناصر را در دست گرفت و ما کار کردیم. خیلی نزدیک.

“اول و مهمتر از همه، او به من کمک کرد تا چرخه قاعدگی را بهتر درک کنم. سپس توانستم همه چیز را از منظر تغذیه کنار هم بگذارم و تغییرات کوچکی در رژیم غذایی ایجاد کنم تا بهتر از دختران هماهنگ و حمایت کنم.

هیأت داوران هنوز در مورد اینکه آیا این می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد یا خیر، صحبت نمی کند.

بنابراین یک متخصص تغذیه ورزشی دقیقاً چه می کند؟

لطفاً از مرورگر کروم برای پخش‌کننده ویدیویی در دسترس‌تر استفاده کنید

سو اسمیت در مورد اینکه فکر می کند چه کسی برای قهرمانی در سوپر لیگ زنان در فصل آینده به چالش خواهد کشید صحبت می کند

“من دوست دارم زمان خود را در زمینه های مختلفی بگذرانم که تغذیه می تواند تأثیر بگذارد. کاری که اغلب انجام می دهم یک جلسه تئوری به صورت گروهی است که می تواند مانند یک درس سنتی با ارائه باشد. گاهی اوقات، یک ویدیو ضبط می کنم و آن ویدیو را به اشتراک می گذارم. با گروه

“این اولین هفته از یک چرخه یک ماهه خواهد بود و هفته دوم بیشتر یک جلسه کاربردی عملی خواهد بود، که می تواند در اتاق غذاخوری باشد. ما می توانیم در مورد کربوهیدرات ها به عنوان سوخت و اینکه چگونه یک مخزن بنزین کوچک دارید صحبت کنیم. در ماهیچه شما که با خوردن کربوهیدرات پر می شود و وقتی هر اقدام شدیدی انجام می دهید، مخزن بنزین افت می کند.

به عنوان مثال، پس از 70 تا 75 دقیقه فعالیت شدید در فوتبال، باک بنزین کاملا خالی است و در آن زمان است که بازیکنان خستگی را تجربه خواهند کرد. مصرف بیشتر کربوهیدرات در روزهای منتهی به بازی باعث می شود که باک بنزین پر شود. در اتاق ناهارخوری، به گزینه های مختلف کربوهیدرات اشاره می کردم و در مورد اندازه سرو و این چیزها صحبت می کردم.

“در هفته سوم، احتمالاً با بازیکنان در زمین چمن خواهم بود و به اقدامات شدید اشاره می کنم، یعنی شما به تازگی یک سرعت 10 متری انجام داده اید، بنابراین مخزن بنزین شما فقط x درصد کاهش یافته است. این فرصتی است برای فکر کردن در مورد چگونگی برای دریافت سوخت سریع در نیمه وقت یا در زمان استراحت در بازی، مانند ژل، یا مصرف کربوهیدرات برای پر کردن مخازن سوخت.

ماه آینده موضوع دیگری را مطرح خواهم کرد و همین روند را طی خواهم کرد.

ریکاوری نیز جزء بزرگی از کاری است که من انجام می‌دهم. اگر هرم مهمی را تصور کنید، اساس احتمالاً خواب خواهد بود. لایه دوم احتمالاً تغذیه، سوخت‌گیری مجدد، ترمیم عضلات آسیب‌دیده، کاهش التهاب و آبرسانی مجدد خواهد بود.

بالاتر از آن ممکن است غوطه وری در آب داشته باشید و سپس سرما درمانی و مواردی از این قبیل که توجه رسانه ها را به خود جلب می کنند.

در طرح کلان چیزها، ایده تمرکز بر تغذیه و تاثیر آن بر عملکرد و ریکاوری – در کنار بسیاری از جنبه های دیگر – در فوتبال هنوز در مراحل اولیه است. جونز می گوید: “زمانی که برای اولین بار شروع به کار کردم، آنجا بودم تا به مردم کمک کنم وزن خود را کاهش دهند. اکنون این موضوع در مورد تنظیم دقیق ورزشکاران است.”

در نتیجه، کار او در این مرحله بسیار مبتنی بر آموزش است. و برای اینکه بتوانید با موفقیت آموزش دهید، باید از سوی خود بازیکنان یک خرید وجود داشته باشد.

او می افزاید: «خرید زیاد است. “این در نهایت از رابطه ای که با بازیکنان ایجاد می کنید و اعتمادی که ایجاد می کنید ناشی می شود.

“تغییر رفتار به سه چیز کلیدی نیاز دارد: فرصت، انگیزه و توانایی. فرصت ها از محیط بیرون می آیند، آموزش و در برخی موارد متقاعدسازی. انگیزه دلیل انجام آن است. توانایی دادن به آنها مهارت ها و شکل دادن به محیط است. آن رفتارها را تغییر دهید

“در روزهای اول، متوجه شدم که باید فلسفه ای قوی داشته باشم که بتوانم همیشه به آن برگردم، تقریباً مانند یک آزمون تورنسل. فلسفه من ساده، معنادار و با هدف است.

لطفاً از مرورگر کروم برای پخش‌کننده ویدیویی در دسترس‌تر استفاده کنید

فرن ویلان، مدافع سابق اورتون می‌گوید موفقیت شیرها در یورو باعث ایجاد سر و صدای زیادی در مورد بازی زنان قبل از فصل جدید WSL شده است.

“من به اندازه کافی خوش شانس بودم که رفتم و در برزیل با فلامنگو کار کردم و آنها نمی دانستند در مورد چه چیزی صحبت می کنم، بنابراین سریع متوجه شدم که همه چیز باید ساده شود و همچنین باید به زبان فوتبال و غذا نیز باشد. به جای اینکه در مورد 30 گرم پروتئین صحبت کنید، باید به زبان غذا صحبت کنید و بگویید یک سینه مرغ یا یک فیله ماهی سالمون.

“بازیکنان در برزیل فقط می خواهند فوتبال بازی کنند، بنابراین باید به زبان فوتبال نیز باشد، بنابراین کربوهیدرات به شما اجازه می دهد 10 دقیقه بیشتر بدوید و 10 دقیقه بیشتر فوتبال بازی کنید.

“تاکید بسیار بیشتر و قدردانی بسیار بیشتری برای تاثیر تغذیه امروزه وجود دارد. الگوهایی در داخل باشگاه ها و به طور کلی خارج از باشگاه ها در فوتبال وجود دارد، مانند کریستیانو رونالدو، برای مثال. در گذشته، تغذیه می توانست وزن بدن را تغییر دهد. اندکی، اما اکنون مردم واقعاً تأثیر واقعی تغذیه را درک می کنند.

“اکنون من جوانان 18، 19 ساله – حتی 16 ساله – دارم که می آیند و می پرسند که چگونه می توانند بهتر غذا بخورند تا عملکرد خود را افزایش دهند. شما زمان بیشتری برای کمک به آنها دارید زیرا می توانید به القای رفتارهای جدید کمک کنید. عادات جدید در سنین جوانی که در آینده آنها را در موقعیت بسیار خوبی قرار خواهند داد.

“این نیز از مربی شدن بازیکنان سابق ناشی شده است. آنها کار با متخصصان تغذیه ورزشی را تجربه کرده اند، خود تفاوت را احساس کرده اند، شروع به ارزش گذاری برای آن کردند و سپس شروع به استفاده از باشگاه هایی کردند که اکنون مدیریت می کنند. آنها معماران فرهنگی هستند.”

جونز با داشتن پا در هر دو بازی مردان و زنان، در موقعیت خوبی برای اظهار نظر در مورد مقایسه بین این دو قرار دارد.

اما هیز چلسی را به یک قهرمانی دیگر در جام حذفی هدایت کرد
تصویر:
اما هیز از سال 2012 هدایت آبی ها را برعهده داشت

او می‌گوید: «جایی که وستهام فرصت‌های کمی برای تمرین سخت در فصل خواهد داشت، اگر زنان چلسی هفته‌ها استراحت یا هفته‌ها بدون بازی در میانه هفته داشته باشند، اساساً نیازهای فیزیکی یک بازی را در یک جلسه تمرینی تکرار می‌کنند.

“من تصور می کنم می توانید بارهای هفتگی را با هم مقایسه کنید و احتمالاً مشابه خواهد بود. اهدافی وجود خواهد داشت، هم اهداف فردی و هم اهداف تیمی.

ریکاوری ممکن است یکی از اهداف در دوره‌ای باشد که آن‌ها چندین بار در کانتی‌های مختلف بازی می‌کنند، بنابراین تاکید زیادی بر ریکاوری در آن زمان‌ها خواهد بود و اینجاست که شما به‌عنوان یک تیم دور هم جمع می‌شوید و اساساً هر دقیقه نقشه‌برداری می‌کنید. ما فقط سعی می کنیم و از هر فرصتی برای بهینه سازی ریکاوری استفاده می کنیم.”

اما یک تفاوت فاحش وجود دارد.

“فوتبال زنان با فوتبال مردان بسیار متفاوت است، زیرا من اغلب در دفتر اما حضور دارم، در حالی که در وستهام، می توانم تعداد دفعاتی که در دفتر دیوید مویس بوده ام را روی یک دست حساب کنم.

دسترسی شما به مربیان بسیار متفاوت است و شما را قادر می سازد تا رابطه خوبی ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.