و به این ترتیب، در پایان، خاص این کار را دوباره انجام داد. رم با شکست دادن فاینورد با تک گل نیکولو زانیولو در کومبتاره آرنا در تیرانا، اولین دوره لیگ کنفرانس را برد. آنها این کار را با ژوزه مورینیو در راس کار انجام دادند – که بدین ترتیب اولین مربی ای شد که هر سه رقابت اروپایی را که در حال حاضر فعال است، برد.

این اولین جام در 14 سال گذشته برای رم است، دومین قطعه نقره بین‌المللی آن‌ها پس از قهرمانی در جام نمایشگاه‌های ماقبل تاریخ اینتر سیتی در سال 1961. همچنین این اولین موفقیت ایتالیا در رقابت‌های باشگاهی از زمان قهرمانی اینتر در لیگ قهرمانان در سال 2010 است. نراتزوریمربی او، درست حدس زدید، ژوزه مورینیو بود.

و در حال حاضر، به عنوان جالوروسی آماده شدن برای بلند کردن جام، ذهن فرد فقط می تواند به آن شب قطبی در بودو برگردد که رم توسط تیم محلی و نیمه ناشناس تحقیر شد. آنها شش گل دریافت کردند و ماجراجویی آنها در لیگ کنفرانس تقریباً محکوم به شکست بود – حداقل از نظر ذهنیت.

به نظر می رسید دومین ماجراجویی مورینیو در ایتالیا نیز پایان بدی داشته باشد. ماه عسل تمام شد، او کنترل اتاق رختکن را از دست داد – این همان چیزی بود که بسیاری (از جمله ما در فرقه کالچو…) نوشتند. اما در نهایت به برنامه اش پایبند بود و این بار آخرین خنده را سپری کرد. برای مدیری که گفته می شد به خوبی از دوران اوج خود گذشته است، شب در تیرانا طعم انتقام شیرینی دارد.

جدای از موفقیت رم، دیداری که در ورزشگاه کامبتاره دیده شد، لزوماً یک مسابقه به یاد ماندنی نبود. علیرغم سرعت بالای فاینورد که از ابتدا شروع شد، نبرد به یک رویارویی پرتنش و عصبی با موقعیت های کمی برای گل تبدیل شد. در جالوروسی در حالی که هلندی ها نتوانستند بهترین استفاده را بکنند زیرا رم مجبور شد از پست های دروازه آنها و چند سیو خوب روی پاتریسیو تشکر کند.

رم طوفان فاینورد را در نیمه دوم پس از اینکه زانیولو با لمس پای چپ درخشان در نیمه اول بازی جلو انداخت، طوفان فاینورد را پشت سر گذاشت. شاید هلندی ها مستحق گل تساوی بودند، اما پس از شروع یک حمله تمام عیار در اوایل شروع مجدد، دیدند که با گذشت دقایق، شانس خود را کاهش دادند.

ترکیب ژوزه مورینیو بهترین ترکیب ممکن است زیرا او همچنین خطر به خدمت گرفتن هنریخ مخیتاریان را که به تازگی از مصدومیت بازمی گشته بود، داشت. این کار نتیجه ای نداشت زیرا ارمنستان تنها 16 دقیقه پس از شروع بازی پرچم سفید را برافراشت. سرجیو اولیویرا جایگزین او شد.

ریک کارزدورپ بازیکن سابق فاینورد و نیکولا زالوسکی، بازیکن فوق‌العاده فصل، دو نقطه دفاع کناری را پوشش دادند، اما تحت فشار هلندی‌ها خفه شدند و برای ارائه خدمات مناسب به دو مهاجم متشکل از تامی آبراهام و نیکولو زانیولو تلاش کردند.

و به این ترتیب، جانلوکا مانچینی، مدافع این تیم بود که در خط دفاع فاینورد، در خدمت زانیولو با یک پاس کاملاً زمان‌بندی‌شده، نفوذ کند. آتزوری ستاره ستاره در دقیقه 31 به گل اول رم تبدیل شد. زانیولو توپ را با سینه‌اش تنظیم کرد و جاستین بیجلو را با لمس نرم پای چپ شکست داد تا ورزشگاه Kombetare Arena را به آتش بکشد.

این تنها شانس رم در 45 دقیقه ابتدایی بود جالوروسی بهترین نتیجه را گرفت فاینورد بازی را بسیار تهاجمی‌تر آغاز کرده بود و تیم مورینیو را به نیمه خود بازگرداند، اما در نهایت الفتال با مربیگری آرن اسلات هیچ ضربه واقعی به سمت دروازه ثبت نکرد.

زمانی که دو طرف دوباره پا به زمین گذاشتند اینطور نبود. کوارتر اول نیمه دوم یک مونولوگ تهاجمی فاینورد بود که به آن جالوروسی انگار جوابی نداشت مانچینی از روی یک ضربه کرنر خطر گل به خودی گرفت اما بدشانس او ​​به تیر دروازه برخورد کرد. سپس، روی پاتریسیو دو سیو فوق‌العاده را ایجاد کرد تا گاس تیل و تایرل مالاسیا را بیرون از محوطه جریمه انکار کند.

دیوار رم به نظر می رسید که در حال فروریختن بود، اما مورینیو و پسرانش موفق شدند خود را دوباره سازماندهی کنند و شتاب فاینورد را بشکنند. تغییراتی در هر دو طرف رخ داد، مورینیو جردن ورتوت و لئوناردو اسپیناتزولا را به میدان فرستاد. او در نهایت الدور شومورودوف و ماتیاس وینا را نیز در اواخر بازی اضافه کرد.

ورتوت با ضربه ای که دروازه بان هلندی را در دقیقه 67 وارد عمل کرد، سعی کرد اوضاع را به هم بزند. سپس، آن بود جالوروسی کاپیتان لورنزو پلگرینی دوباره بیژلو را آزمایش کرد اما تلاش او نیز به عقب رانده شد. در مجموع، این رم بود که خطرناک ترین موقعیت ها را در پایان بازی با وجود ادامه فشار فاینورد در اختیار داشت.

تیم هلندی تنها موفق شد روی پاتریسیو را در وقت های تلف شده ترسانده باشد، زیرا برایان لینسن، بازیکن تعویضی، پس از انتخاب در میانه میدان توسط سیریل دسرز، از فاصله نزدیک موفق به گلزنی نشد. فقط قرار نبود. این شب رم و ژوزه مورینیو است. و حالا، فصل بعد، به لیگ اروپا!

کارت امتیاز مسابقه

25 مه 2022 – فینال لیگ کنفرانس 2021-2022
رم – فاینورد 1-0

گلزن: 32′ زانیولو

رم (3-4-1-2): روی پاتریسیو؛ مانچینی، اسمالینگ، ایبانز؛ کارسدورپ (89 دقیقه وینا)، کریستانته، مخیتاریان (دقیقه 17 سرجیو اولیویرا)، زالوسکی (67 دقیقه اسپیناتزولا)؛ پلگرینی; زانیولو (67′ Veretout)، آبراهام (89′ Shomurodov) (فوزاتو، کارلس پرز، Maitland-Niles، Kumbulla، Bove، Afena-Gyan، El Shaarawy) مربی ورزشی: مورینیو
فینون (4-2-3-1): بیجلو; گیرترویدا، تراونر (74 دقیقه پدرسن)، سنسی، مالاسیا (89 دقیقه جهانبخش)؛ Aursnes, Kokcu (88′ Walemark); نلسون (74′ لینسن)، تیل (59′ Toornstra)، Sinisterra; دسرها (کوجوکارو، مارسیانو، یانسن، هندریکس، سندلر، هندریکس، هال) مربی ورزشی: اسلات

داور: کواچ (رومانی)
یادداشت: کارت های زرد: پلگرینی، روی پاتریسیو (R)، ترانر (F)؛ زمان اضافه شده: نیمه اول 4 دقیقه، نیمه دوم 5 دقیقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *